Bērnu pirmie apavi - ieskats vēsturē
Šajā rakstā tiek apkopoti vēsturiskie dati ar interesantiem faktiem par bērnu apaviem no dažādām pasaules malām, kas ik pa laikam tiek papildināti;)
- Romiešu mazuļa pirmie apaviņi, kas tikai mācās staigāt. Apavi atdarina romiešu karavīru (caligae) apavus. Trešajam Romas imperātoram bija iesauka Kaligula, jo viņš valkāja karavīru apavus [4].
- Zemāk esošā ādas kurpe tika atrasta remonta laikā kādā mājā Anglijā. Šādam bērna apavam ir vairāk nekā 200 gadu, un to nēsājis bērns vecumā no viena līdz diviem gadiem. Acīmredzot, izaugot no šiem apaviem, bērns turpināja tos valkāt;)Godalming muzejs, Anglija, XVIII.
Britu teritorijā un arī nedaudz Eiropā un citviet pasaulē esot bijusi tradīcija būvniecības laikā slēpt mājas bēniņos (jumta daļā) novalkātu bērnu kurpīti! [1]
- Domājams, ka Latvijas teritorijā miniatūri zābaciņi sāka izplatīties pēc 1860. gada, kad franču meistars Fransua Pinje (François Pinet) sāka bērnu apavu izgatavošanu. Pinje uz to laiku bija jau Parīzē labi pazīstams moderno sieviešu kurpju meistars, viņa popularitāte strauji auga, un viņš kļuva par vienu no pirmajiem, kas uzspieda autora zīmogu uz saviem darinājumiem. Pinje kopā ar Čārlzu Vortu uzskata par vienu haute couture fenomena attīstītājiem, un viņa apavi tika uzskatīti par elitāriem. Tie atrada cienītājus arī ārpus robežas, tostarp Krievijas impērijā. Uz turieni aktīvi eksportēja Pinje bērnu apavus, tāpēc arī citu meistaru darinājumus, kas līdzinās šiem, sāka dēvēt par пинетки. Pirmie Pinje bērnu zābaciņi bija mīkstie apavi bez cietas zoles, un tie pie kājas nostiprinājās ar pogu palīdzību. Piedāvātais apavu pāris ir nedaudz vēlāka slēgtā variācija ar trim pogām, ko bija paredzēts nēsāt vēsā laikā.
- Ņujorkas Metropolitēna mākslas muzejā ir atrodami 19. gadsimta bērnu apavi, kas ir zemāk bildēs. Bērnu apavi ar koši sarkanu augšu un melno purngalu turējās uz bērna kājas pateicoties vienai pogai.
Avoti:
1. http://www.godalmingmuseum.org.uk/index.php?page=concealed-shoe
2. https://preili.lv/215272/preilu-grodnas-un-panevezas-muzeju-ikmenesa-virtuala-izstade-julijs-apavi/
3.http://nationalclothing.org/824-fancy-kid-shoes-in-the-1800s-wealthy-19th-century-children-wore-lovely-footwear-photos.html
4. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Caligula
Par bērnu ziemas zābaku izvēli
Lielajam salam ideāli piemēroti veltenīši, kas saglabā siltumu pat pie -30°C! 😬 Priekš mazuļiem, kam bieži salst kājas un kuri ir mazkustīgi ārā, patīk sēdēt ratos vai ragaviņās.
Ziemas laikapstākļu svārstībām vislabāk atbilst dabīgās ādas zābaciņi, kas ir gan mitrumizturīgi - var iekāpt peļkē!😌, gan iekšpusē ir biezā vilna vai kažokāda, kas lieliski saglabā siltumu ziemas aukstajā laikā un neļauj pēdiņai sasvīst relatīvi siltajos ziemas laikapstākļos. Zābaciņi ir viegli ar elastīgu, aukstumizturīgu un pretslīdes zoli.Visiem ādas zābaciņiem ir velcro aizdares, kas ļauj apaviem pielāgoties jebkurai kājiņai un atvieglo to uzvilkšanu/novilkšanu. Ieteicamais temperatūras diapazons -20°C - 0°C.
Klasiskai ziemai ar stabili zemu temperatūru un sniegu ļoti labi kalpo Sniega zābaki -tekstilmateriālu un ādas kombinācijas. Tiem ir biezs vilnas siltinājums iekšpusē un virskārta, kas izgatavota no tekstilmateriāliem, kuru pamatā ir neilons - mitrumizturīgs un vējanecaurlaidīgs. Pa perimetru šādi zābaki parasti ir aizsargāti ar ādas apdari, lai novērstu izmirkšanu. Šādu sniega zābaku ieteicamais temperatūras diapazons ir no -15°C līdz +5°C.
Kad ārā temperatūra svārstās ap 0°C, no rītiem ir mīnusi, bet pa dienu ir plusi, pie kam vēl dubļi un peļķes mijās ar lietu, slapjo sniegu un vēju, SNOW&RAIN zābaki ir īsts glābiņš: Virspuse ir izgatavota no tekstilmateriāliem, kuru pamatā ir neilons, un ir viegla EVA kaloša, kas sargā no mitruma. Zābaku iešpusē ir dabīgā aitas vilna. Rekomendējamais temperatūras diapazons -5°C - 5°C.
Jāņem vērā, ka ieteicamie temperatūras režīmi nav absolūti, jo katram bērnam komforta un temperatūras sajūtas ir atšķirīgas un atkarīgas no bērna aktivitātes, individuālajām īpašībām, ka arī no gaisa mitruma.
Kāpēc bērnam salst kājas siltajos ziemas zābakos?
- Zābaki ir par mazu - pirkstiņi cieši piespiesti zābakam un nekustās;
- Zābaki ir par šauru - pēdiņa ir saspiesta no sāniem;
- Zābaku stulmi ir pārāk cieši sasieti/aiztaisīti ("tā, lai turās!") - atkal traucēta asinsrite kājās;
- Uz zeķbiksēm uzvilkta papildus zeķe - pēdiņa, iespējams, ka neelpo, labāk vilkt vilnas zeķi ( šis neattiecās uz gore-tex zābakiem u.c. membrānu apaviem);
- Zeķe ir pārāk cieša/apspīlēta - atkal traucēta asinsrite;
- Zābaki ir par lielu - aukstais gaiss tiek iekšā;
- Ziemas zābaki netiek lietoti atbilstoši to pielietojumam, piemēram, veltenīšus nav ieteicams vilkt slapjdraņķī, zābakus ar kalošām - pie lielajiem mīnusiem.
- Bērns ir mazkustīgs, ilgi sēž ratos/ragaviņās - šeit jāpievērš uzmanība, lai bērna kājas "nekarātos" brīvi gaisā, lai zem kājām būtu kāds balsts;
- Uzvelkot biezās zeķes, zābaki pārāk cieši piekļaujas pēdai, spiež no visām malām - traucēta asinsrite atkal;
- Dažiem bērniņiem vēsas (ne aukstas) pēdiņas ir vienmēr:)